לפני הצו הראשון: כל מה שצריך לדעת על זכויות טבעוניים בצה"ל!

טבעונים ונמצאים לקראת גיוס לצה"ל? צמחונים? אל דאגה! הצבא ערוך לספק גם לכם פתרון, מבחינת התזונה שמותאמת להעדפותיכם ולא רק. למעשה, כבר משנת 2014 חלה פריצת דרך בנושא זה וכיום הצבא שכידוע "צועד על קיבתו", עושה זאת גם באופן צמחוני. מה זה אומר מעשית עבורכם?

כור ההיתוך הישראלי – גם לצמחונים וטבעונים

אומרים שהשרות הצבאי הוא כור ההיתוך הישראלי, אשר משלב אוכלוסיות שונות ומגוונות. כך זה גם לגבי מי שיש להם העדפות מיוחדות כגון צמחונות או טבעונות. למעשה, לפי אתר צה"ל, משרתים בו כעשרת אלפים טבעונים. במסגרת צו ראשון, יום המיון הוא גם הזדמנות ראשונה להצהיר על היותכם טבעונים. ניתן לעשות זאת למעשה גם בהמשך, ביחידה שאליה תגיעו. אפשרות נוספת, היא שמצטרפים לצבא ללא העדפות מיוחדות כאלה ובמהלך השרות משנים גישה והופכים לצמחונים או טבעונים. גם אז, במהלך השרות, ניתן לעדכן את היחידה שלכם בנידון. תוכלו להצהיר שאתם "כאלה", מטעמי אידאולוגיה או סיבות בריאותיות.

לקבל מזון מתאים

ככלל, צה"ל מכיר את הנושא מזה לא מעט שנים וערוך לכך היטב, כדי שגם הטבעונים יוכלו לאכול בצורה בריאה ומזינה. הטבחים בצה"ל מקבלים הכשרה לנושא זה וגם אם אתם החייל היחיד בבסיס שמבקש אוכל כזה, אל תרגישו לא נעים! הכל כבר אמור להיות ערוך ומוכן לשם כך. מבחינת מה לא לאכול, זה החלק הפשוט יחסית – לא אוכלים מה שלא נראה לכם. מה שלא יודעים ממה מורכב? שואלים. אבל מה לגבי אכילת מזון שמתאים לכם בוודאות? בחדר האוכל תוכלו לקבל מנה לצמחונים. לרוב, מספיק לבקש זאת במקום. במקרים מסוימים נדרש שיהיה ברשותכם כרטיס מיוחד, אשר תוכלו לקבל דרך הקצין שאחראי עליכם. התפריט עשוי לכלול קציצות על בסיס צמחי, כגון קציצת עדשים. כמובן, גם הסויה "מככבת" בתפריטים כאלה, מאחר שהיא נפוצה מאוד בהקשר מזון טבעוני בכלל. גם כחלב סויה. יש אפילו מנות קרב טבעוניות.

 

 

נעליים שלא מעור

העור הוא רכיב מרכזי בתעשיית הנעליים. במקביל, נעליים צבאיות הן כידוע חלק בולט ומשמעותי, מהלבוש הסטנדרטי והחובה עבור חיילים. אך ניתן לבקש עם הגיוס לצה"ל נעליים שלא מעור. צה”ל מספק נעליים כאלה, למי שנמנעים מנעילת נעלי עור מסיבות אידיאולוגיות. אלה תהיינה נעליים בצבע שחור.

"כומתה טבעונית"

כן, גם כומתה יכולה להיות טבעונית. הכוונה לכומתה שלא עשויה מצמר, אותה ניתן לקבל בצבא לבקשתכם. הצבע שתקבלו יהיה ירוק זית או שחור. ניתן גם לרכוש כומתות כאלה באופן פרטי. אגב, היבט הכומתה הטבעונית, רק ממחיש עד כמה רחוק הצבא בעצם הולך לקראת חיילים עם דרישות מיוחדות.

כמה טיפים שימושיים

כמו כן, שימו לב לנקודות הבאות:

  • לא לבנות על הנעליים – קחו לתשומת ליבכם, שנעליים מתאימות שלא מעור לא תמיד זמינות מיידית באפסנאות במקום שאליו תגיעו. לכן למתגייסים מומלץ להגיע עם נעליים שחורות שלא מעור.
  • גם בכלא צבאי וגם במילואים – גם אם נמצאים בכלא צבאי או בשרות מילואים, ניתן להודיע שאתם צמחונים ולקבל ארוחות בהתאם לכך.
  • חוסר בויטמין B12 – לעתים, צמחונים וטבעונים סובלים ממחסור בויטמין B12. במקרים כאלה, ניתן לקבל מהצבא תוסף מתאים בחינם, מבית מרקחת צבאי. זו היא נקודה חשובה במיוחד אם השרות הצבאי שלכם כולל פעילות פיזית מאומצת, מאחר שחוסר בויטמין זה עשוי לגרום לאנמיה ולחולשה.

לסיכום

כיום התקדמנו לא מעט, ביחס לעבר שבו לא הייתה מודעות והתחשבות בנושאים אלה. בסך הכל, ההבדלים בשרות בין חייל צמחוני למי שלא אינם גדולים וכאמור, כבר יש לכך בצבא מענה טוב.

גלילה לראש העמוד