מה הקשר בין אורח חיים טבעוני לשינה טובה?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים על יותר ויותר אנשים שבחרו דווקא באורח חיים טבעוני בו הם נמנעים מאכילה של מזון מן החי כמו בשר, ביצים, מוצרי חלב, דבש ועוד. הרבה מאד אנשים עושים זאת מטעמים הומניטריים ומתוך חמלה על בעלי החיים והתעשיות האכזריות של המזון מן החי, אך נראה שישנם גם רבים שבחרו בזה מטעמים בריאותיים, שכן תזונה טבעונית נחשבת לבריאה יותר (כמובן אם עושים אותה נכון). מדובר כמובן על עניינים של משקל, לחץ דם, כולסטרול ועוד סוגיות בריאותיות חשובות שהן למעשה מה שגורם לאנשים לוותר על מזון מן החי, אך האם לתזונה הטבעונית יש יתרונות בריאותיים נוספים שלא קשורים באופן ישיר למשקל? ובכן, מתברר שכיום מדברים על אפשרות לקשר בין תזונה טבעונית לשינה טובה, ועל אף שהדברים עדיין בשיאו של המחקר, נראה שיש כאן בהחלט פריצת דרך משמעותית. בואו ננסה להבין את הקשר בין הדברים.

כמה מילים על נדודי שינה

אז לפני שנתחיל לדבר על הקשר בין טבעונות לשינה, בואו נגיד כמה מילים על נדודי שינה. נדודי שינה היא תופעה המכונה בלעז אינסומניה. זה יכול לקרות באופן קבוע וכרוני מסיבות שונות, אך גם באופן מזדמן בהתאם להרגלים הנקודתיים ודברים שעשינו בסמוך לשעת הלילה. על פי מחקרים רבים, צריכה של בשר ומוצרים נוספים מן החי בכמות גדולה בהחלט עשויה לגרום לקושי בהירדמות, לפחות באופן נקודתי. היכנסו לאתר גטה לקריאה נרחבת על נדודי שינה כדי להכיר את התופעה לעומק, וגם אם אתם לא מתעניינים בטבעונות או צמחונות אבל מחפשים את הדרכים לשפר את איכות השינה שלכם, זהו נתון שבהחלט שווה להכיר.

הקלה על מערכת העיכול

אז כדי לנסות ולהבין מה המשמעות של תזונה טבעונית והקשר לשינה שלנו, חייבים הבין את היתרונות שלה באופן כללי. מוצרים מן החי כמו בשר וביצים מכילים כמות גדולה ביותר של מוצרי חלבון, שהוא מורכב ביותר לעיכול. אם אנחנו צורכים את המזון הזה בסמוך לשינה שלנו, אנחנו בעצם הולכים לישון עם פוטנציאל גדול להפרעות וחוסר נוחות בשינה. לעומת זאת, מזון טבעוני מכיל בעיקר סיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים ובגדול דברים פשוטים הרבה יותר לעיכול, מה שיתרום לשינת לילה טובה יותר.

תזונה אנטי דלקתית

עוד דבר שחשוב לדעת לגבי בשר ומזון מעובד באופן כללי, זה שזהו סוג של מזון שמעודד תהליכים דלקתיים בגוף. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים שונות וביניהן גם תחושה של התכווצות וכאבי בטן פתאומיים באמצע הלילה, מה שבהחלט ייפגע באיכות השינה. לעומת זאת, במזון טבעוני שאיננו מעובד עשיר דווקא ברכיבים אנטי דלקתיים שיעשו את הפעולה ההפוכה ויכולים לסייע לנו לישון טוב יותר בלילה.

מה הקשר בין אורח חיים טבעוני לשינה טובה?

מזון עם ויטמין B

מחקרים רבים בתחום התזונה והשינה מראים כי אחת הסיבות העיקריות לנדודי שינה ובעיות בשינה היא מחסור בוויטמינים מקבוצת B בגוף ובעיקר בוויטמין B6. כמויות טובות של הוויטמין הזה ניתן למצוא בסוגי מזון טבעוניים כמו אבוקדו, בננות וחומוס.

אז מה זה אומר?

ובכן, אם שקלתם לעבור לתזונה טבעונית בלי קשר לאיכות השינה, כעת יש לכם עוד סיבה טובה נוספת לעשות את זה. אם אתם סובלים מבעיות שינה כמובן שרצוי לבדוק את זה וחשוב לגשת להתייעצות מקצועית אצל הרופא, אך חשוב תמיד לזכור שהאוכל שאנו מכניסים אל תוך הגוף שלנו משפיע באופן משמעותי על החיים שלנו וכמובן גם על השינה שלנו ועל האיכות שלה.

גלילה לראש העמוד