האם טבעונות יכולה למנוע סוכרת?

סוכרת מסוג 2 נחשבת למגפה כלל עולמית וכן למחלה השכיחה ביותר של מחלת הסוכרת. למעשה, סוכרת זו מאופיינת בריכוז גבוה מאוד של סוכר בדם, כאשר הסיבה המרכזית להופעה של סוכרת מסוג 2 היא השמנת יתר כמו גם מחסור בפעילות גופנית. זאת ועוד, אורח החיים משחק תפקיד משמעותי מאוד בכל הקשור להתפרצות של סוכר גם בקרב ילדים ומבוגרים שאין להם מחלות רקע, בייחוד לאור צריכה מוגברת של מזון מתועש ועתיר בשומן שמשפיע על רמות הסוכר בדם וגורם לעלייה באחוזי התחלואה של המחלה. חלק בלתי נפרד ממניעה של המחלה כולל שינוי בהרגלי התזונה, כחלק מהבנה כי מדובר בגורם שמשפיע יותר מכל על ויסות רמות הדם ובהתאם לכך גם התפרצות של הסוכרת.

סוכרת – לא משחק ילדים

למרות הדעה הרווחת, סוכרת מסוג 2 איננה חולפת כך מעצמה ואם היא איננה מטופלת היא עלולה להוביל לבעיות בריאותית קשות הכוללות בין היתר טשטוש ראייה, ירידה בלתי מוסברת במשקל, אי ספיקת כליות וכן סיכון מוגבר לאירועי לב. כאן תוכלו למצוא את כל מה שרציתם לדעת על סוכרת סוג 2, כחלק מהבנה כי ידע בנושא יכול לא רק לשפר את איכות החיים אלא גם לאפשר לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם המחלה, לאחר רגע קבלת האבחון. זה הזמן להסביר כי במידה ואתם חווים תופעות בריאותיות לא מוסברות כמו למשל צמא ואכילה מוגברים כמו גם רצון לתת שתן בדחיפות, מדובר בתסמינים מובהקים של הסוכרת. חלק מהותי מהתמודדות עם המחלה מתייחס לשינוי באורח החיים, כאשר בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה יותר ויותר חולי סוכרת כמו גם מבוגרים שרוצים להימנע מהופעה של סוכרת מחליטים לבצע שינוי דרמטי ולעבור לתזונה טבעונית, כחלק ממחשבה כי מדובר בדרך שבמסגרתה ניתן למנוע את הופעת המחלה ובמידה מסוימת גם להפחית את התסמינים שלה, עד לכדי היעלמות מוחלטת. האם מדובר באמת? יצאנו לבדוק.

תזונה טבעונית – כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

עם המודעות ההולכת וגדלה להתפשטות מגפת הסוכרת וסוכרת סוג 2 בפרט, ניתן להבחין בהתעניינות גוברת מצד הציבור לגבי תזונה טבעונית המבוססת על מזון מן הצומח, ללא ביצים גבינות או בשר. מאחר והסיבה המרכזית להופעה של סוכרת סוג 2 היא עודף משקל, מחקרים שנערכו עוד בשנת 2013 העלו כי מבוגרים שבחרו לעבור לתזונה טבעונית שמרו על משקל תקין לעומת מבוגרים שהמשיכו בתפריט התזונה הקבוע. בעידן המודרני יותר ויותר מבוגרים נמנעים מלאכול בבית או להכין את המזון בעצמם ורוכשים מזון לא בריא דרך תעשיות שמגלגלות מיליונים.

האם טבעונות יכולה למנוע סוכרת?

מעבר לאורח חיים טבעוני מאפשרת להוריד מהתפריט מזון מן החי ולעבור לצריכה מוגברת של סיבים תזונתיים, בשל תפריט עשיר המורכב מירקות, פירות וקטניות שנמצאו בשורה של מחקרים כבעלי השפעה מיטבית על הגוף ועל שליטה על רמות הסוכר. טבעונות אומנם איננה יכולה למנוע באופן מלא את הסוכרת מאחר וישנם גורמים נוספים שמשפיעים, אך היא בהחלט יכולה לתרום לטובת הפחתת צריכת הסוכר והמזון המתועש.

לסיכום

שינוי בהרגלי התזונה הוא חיוני לטובת התמודדות עם סוכרת אך גם מניעת סוכרת, וזאת בשל שורה ארוכה של מחקרים אשר מצאו כי לתזונה עשירה בדגנים מלאים כמו גם פירות וירקות המזוהים עם אורח החיים הטבעוני יכולים לצמצם באופן משמעותי את הסיכוי לחלות במחלות קשות, כולל סוכרת סוג 2. התייעצות עם הרופא המטפל כמו גם יצירת תפריט תזונה בהתאמה אישית עם תזונאית המתמחה בתחום מהווה דרך מצוינת ליצור איכות חיים משופרת ובהתאם לכך גם להפחית את הסיכוי לתחלואה גבוהה. כפי שציינו בתחילת הסקירה, סוכרת סוג 2 היא מגפה שרק הולכת ומתפשטת ולצערנו גם גובה קורבנות בנפש ועל כן באמצעות צעדים הכוללים פעילות ספורטיבית קבועה, שינוי באורח התזונה וכן בקרה על רמות הסוכר ניתן בהחלט להימנע מהתסמינים ומהסתבכות של המחלה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

גלילה לראש העמוד