כמה פולי קקאו לאכול ביום? יש לנו תשובה

אולי תופתעו לשמוע, אבל פולי קקאו – הידועים בעיקר כמקור הגלם העיקרי לייצור שוקולד – הם למעשה בעלי יתרונות בריאותיים מרשימים יותר מהצפוי. צריכה קבועה של פולי קקאו איכותיים יכולה לתרום באופן ניכר לשיפור הבריאות הכללית ולהפחתת הסיכון למחלות שונות. בין היתרונות הבולטים של אכילת קקאו אפשר למנות את השפעתם החיובית על מצב הרוח ועל התפקודים הקוגניטיביים, את תרומתם לבריאות הלב וכלי הדם, וכמובן את היותם מקור נהדר לנוגדי חמצון ומינרלים חיוניים. במאמר זה נבחן מקרוב את סודותיו הבריאותיים של הקקאו, נלמד מהי הדרך הנכונה לצרוך פולי קקאו, נקבל טיפים מעשיים לשילובם בתזונה היומיומית ונענה על השאלה כמה פולי קקאו לאכול ביום. בואו נתחיל!

מינרלים חיוניים ונוגדי חמצון עוצמתיים

מקור מצוין למגנזיום, לברזל, לאבץ ולסידן

פולי קקאו הם אחד ממקורות המזון העשירים ביותר במינרלים חיוניים. הם מכילים רמות גבוהות של מגנזיום, ברזל, אבץ וסידן – מינרלים שהגוף זקוק להם לתפקוד תקין. מגנזיום חשוב לבריאות העצמות, השרירים והלב. ברזל חיוני ליצירת תאי דם אדומים ולהובלת חמצן בגוף, אבץ תומך במערכת החיסון ומשתתף בתהליכי ריפוי ואילו סידן נחוץ לשמירה על בריאות השיניים והעצמות. בדומה לפולי קקאו, גם פולי קפה איכותיים הם מקור מזון עשיר בנוגדי חמצון כמו פוליפנולים וכן במינרלים חיוניים, ולכן צריכה יומית שלהם, לצד פולי קקאו, יכולה לתרום לבריאות הגוף.

נוגדי חמצון כמו ויטמין C ופוליפנולים

פולי קקאו ידועים גם בתכולה הגבוהה של נוגדי חמצון. הם מכילים רמות גבוהות של ויטמין C, שידוע ביכולתו לחזק את מערכת החיסון ולהילחם ברדיקלים חופשיים – מולקולות לא יציבות שיכולות לגרום לנזק תאי. נוסף על כך, פולי קקאו עשירים בפוליפנולים, שהם נוגדי חמצון צמחיים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ואנטי סרטניות. צריכה סדירה של פולי קקאו יכולה לספק לגוף מנת נוגדי חמצון יומית ולסייע בהגנה מפני נזקים אוקסידטיביים למערכות הגוף השונות.

שיפור מצב הרוח והגברת הריכוז

פולי קקאו מכילים חומרים כמו תאוברומין, אנדמין וקפאין, שנמצאו כמשפיעים לטובה על מצב הרוח, ממתנים תחושות של מתח וחרדה ותורמים לשיפור הערנות והריכוז. כמו כן, הפלבנואידים בקקאו מגבירים את זרימת הדם למוח ומספקים לו יותר חמצן וחומרי הזנה, מה שמוביל לשיפור בתפקודים הקוגניטיביים כמו זיכרון, למידה וקשב.

תפקוד קוגניטיבי

צריכת קקאו יכולה לשפר את הזיכרון, את הריכוז ואת הערנות המנטלית. הפלבנואידים שבפולי הקקאו מגבירים את זרימת הדם למוח, מה שמשפר את אספקת החמצן והגלוקוז לתאי המוח. מצב זה מוביל לתפקוד קוגניטיבי משופר. חומרים נוספים בקקאו כמו קפאין ותאוברומין גם הם בעלי השפעה ממריצה על מערכת העצבים המרכזית ותורמים לשיפור הערנות והיכולת לשמור על ריכוז לאורך זמן. אכילת פולי קקאו כחלק משגרת היום יום יכולה לסייע בשמירה על בריאות המוח ולתמוך בתפקודים המנטליים, כל עוד יודעים כמה פולי קקאו לאכול ביום ולא מגזימים.

 

כמה פולי קקאו לאכול ביום
אז כמה פולי קקאו לאכול ביום?

 

תרומתם של פולי קקאו לבריאות הלב והדם

הורדת לחץ דם ושיפור זרימת הדם

פולי קקאו הוכחו כמועילים לבריאות הלב וכלי הדם. אחד המנגנונים שדרכם הקקאו משפיע על מערכת הלב וכלי הדם הוא יכולתו להוריד את לחץ הדם. הפלבנואידים בקקאו מרפים ומרחיבים את כלי הדם, מה שמקל על זרימת הדם ומפחית את העומס על הלב. בנוסף, הקקאו משפר את גמישות כלי הדם ואת תפקוד האנדותל – שכבת התאים הפנימית של כלי הדם. תפקוד אנדותל תקין חיוני לוויסות לחץ הדם ולמניעת היווצרות טרשת עורקים.

הפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם

מחקרים מראים כי אכילה קבועה של פולי קקאו עשויה להפחית את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם. הנוגדי חמצון בקקאו מגנים על כלי הדם מנזקי חמצון ודלקות, שהם גורמי סיכון משמעותיים למחלות כמו טרשת עורקים ואוטם שריר הלב. בנוסף, לקקאו יש השפעה מיטיבה על פרופיל השומנים בדם. הוא מעלה את רמות הכולסטרול הטוב (HDL) ומוריד את רמות הכולסטרול הרע (LDL), ובכך מפחית את הסיכון להיווצרות רובד טרשתי בעורקים. הרגלי תזונה הכוללים צריכת פולי קקאו באופן יומיומי, לצד אורח חיים בריא, יכולים לתרום משמעותית לשמירה על בריאות הלב לאורך זמן.

כמה פולי קקאו מומלץ לאכול ביום?

כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של פולי קקאו, חשוב לצרוך אותם בכמות מתונה. מומלץ לצרוך כ-30-40 גרם של פולי קקאו גולמיים ביום, שהם שווי ערך לכ-2-3 כפות גדושות. כמות זו מספקת לגוף מנה יפה של נוגדי חמצון, מינרלים ושאר החומרים הפעילים המועילים, מבלי להגזים בצריכת הקקאו. חשוב לזכור שפולי קקאו עדיין מכילים קלוריות, ולכן יש לשלב אותם בתזונה באופן מבוקר ומאוזן.

היזהרו מצריכה מופרזת

למרות יתרונותיו הבריאותיים הרבים של הקקאו, צריכה מופרזת שלו עלולה דווקא לגרום לתופעות לוואי שליליות. זאת משום שפולי הקקאו מכילים חומרים כמו קפאין ותאוברומין שיכולים לגרום לעוררות יתר, חרדה, קשיי שינה ועליה בקצב הלב אם צורכים אותם בכמויות גדולות מדי. כמו כן, פולי קקאו גולמיים מכילים כמויות קטנות של אוקסאלטים – תרכובות שיכולות להפריע לספיגת מינרלים בגוף ובמקרים מסוימים אף להוביל להיווצרות אבנים בכליות. לכן, חשוב לשמור על צריכה מתונה ולהקפיד לא לחרוג מהכמות היומית המומלצת.

לסיכום,

פולי קקאו הם סופר פוד עם יתרונות בריאותיים מרשימים. הודות לתכולה הגבוהה של מינרלים חיוניים ונוגדי חמצון עוצמתיים, צריכה יומית של פולי קקאו איכותיים יכולה לתרום לשיפור התפקוד הגופני והנפשי. חשוב לזכור לצרוך קקאו באופן מבוקר ומאוזן, ולשלב אותו בתפריט כחלק מתזונה מגוונת ועשירה. בדומה לפולי קקאו, גם פולי קפה איכותיים יכולים לספק תועלות בריאותיות, כך ששילוב שני המוצרים הללו בהרגלי האכילה שלנו עשוי להיות מנצח.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

גלילה לראש העמוד