בדיקות תקופתיות שכל טבעוני חייב לעבור

למרות המוניטין המצוין של התזונה הטבעונית והשפעתה הבריאותית, לא מעט טבעונים מגלים בדיעבד כי הם סובלים ממחסור של ויטמינים כמו גם ברזל.. מהן הבדיקות התקופתיות החשובות שכל טבעוני חייב לעבור אחת לתקופה? להלן הפרטים.

בדיקות תקופתיות: חלק בלתי נפרד משמירה על אורח חיים טבעוני – ובריא

החשיבות של התייצבות אצל הרופא אחת לתקופה לצורך בדיקות תקופתיות ידועה לכולנו, מתוך הבנה כי רפואה מונעת הכוללת בדיקה תקופתית יכולה למנוע את הסיכוי להתקפי לב, עיכוב מחלת סוכרת כמו גם מניעה של שבץ מוחי. כאשר מדובר באורח חיים טבעוני, הבדיקות הופכות להכרחיות אפילו יותר, בשל העובדה כי תזונה טבעונית לוקה בחסר בכל הקשור לצריכה של ויטמינים, ברזל, סידן, מגנזיום וחלבונים. אם בעבר נדרש היה לגשת באופן פיזי לקביעת תור, כיום ניתן לבצע זימון תור באתר הזה ובכך לחסוך זמן ומאמץ. מדובר בבדיקות הכרחיות, אותן יש לבצע בהתאם להוראות הרופא, מתוך מטרה לשמר את אורח החיים הטבעוני, אך גם על הבריאות.בדיקות תקופתיות שכל טבעוני חייב לעבור

מהן הבדיקות החשובות בעבור טבעונים?

בדיקת ברזל

רובו המוחלט של ברזל מגיע לגופנו דרך המזון. מאחר והריכוז הגבוה ביותר של ברזל מצוי בבשר, רבים מהטבעונים מגלים בבדיקה כי הם סובלים ממחסור ברזל. למרות התפיסה הרווחת, לא מדובר בבעיה רק של טבעונים אלא של הציבור הכללי. היתרון של טבעונים טמון בעובדה כי ויטמין C הנחשב לאחד הוויטמינים החשובים ביותר מופיע בלא מעט מאכלים טבעונים, ולכן הוא מעודד את ספיגת הברזל בצורה טובה יותר. רצוי להגיע לבדיקה ולבחון את ערכי הברזל, כאשר חשוב לציין שהערכים משתנים בין גברים לנשים.

בדיקת B12

ויטמין B12 הוא חיוני לצורך חלוקת התאים במערכת העצבים, כאשר הוא מצוי ברובו במזון מהחי. בשל כך, בעת בדיקה תקופתית אצל הרופא מומלץ לבחון את הערך הרצוי, כאשר בדיקה מעל 200 ומעלה נחשבת לבדיקה תקינה. לא פעם טבעונים מסתמכים על מזון כמו ספירולינה או אצות לצורך קבלת B12, אולם זה הזמן להסביר כי החומר הפעיל אינו מצוי במאכלים אלו ולכן אם אכן נמצא מחסור ניתן ליטול תוסף תזונה פעמיים בשבוע. מחסור בוויטמין b12 יכול להתבטא בתשישות, חולשה, מצבי רוח ירודים, ועוד.

בדיקת סוכר

ע"פ הנתונים של משרד הבריאות, 20% מהגברים ו 18% מהנשים מאובחנים עם סוכרת סוג 2. את הבדיקה נדרש לבצע מדי שנה, כאשר ישנם גורמי סיכון כמו גנטיקה, השמנת יתר ואורח חיים שאינו מאוזן. לכן, נדרש לבצע בדיקת סוכרים בדם.

בדיקת צפיפות עצם

טבעונים חשופים יותר למחסור בסידן, ולכן בדיקת צפיפות עצם היא חיונית החל מגיל 40. ההמלצה לנשים היא לבצע את הבדיקה כל שלוש שנים.

לסיכום, הזמנת תור לרופא יכולה להתבצע באופן קל, פשוט ומהיר – מהרו לשמור על מקומכם ובהתאם לכך לסגל אורח חיים טבעוני אך גם מאוזן.

גלילה לראש העמוד